Refet Körüklü’ye
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-2-

Azizim Refet Körüklü Beğ,

Nihayet size yazıları göndermek imkanını elde edebildim. Halsizlik ve isteksizliğin sebebi meğerse 20 ye çıkan tansiyon ve veremli kanına yaklaşan kansızlık imiş de haberim yokmuş. Üç gündür yine rejime girdim. Zaten bu memlekette varsa rejim, yoksa rejim… Fertlerde rejim, hükümette rejim…

Dört yazı gönderiyorum: 1) Türkçülük ve Siyaset başlıklı başyazı. 2) Ötüken’den Haberler. 3) İmre Toth’un yazısı. 4) Türkçüler Derneği’nin üç bildirisi. Bunlar mutlaka bu sayıya girmesi gerekli yazılar olduğu için aceleyle yolluyorum. Yoksa bende daha birkaç yazı ile 20-30 okka kadar şiir daha var. Bir ‘Hoyrat’ yazdınız, bütün millet hoyrat yazmaya başladı. Bazıları da güzel. Fakat bir de hoyratın ne olduğunu bilmeden yazanlar var. Mesela bir tanesi beher mısrağı 14-15 heceli olan serbest nazımlı bir manzumeyi hoyrat diye yollamış. Bunları tabii hemen atıyorum

Zannederim geçen sefer dizilip de sığmadığı için bu sayıya kalan bazı yazılar da var. Onlarla birlikte bu yazılar Ötüken’i doldurur mu bilmem. Doldurmazsa buradaki şiirlerden biraz daha gönderirim. Bir de zannederim Mustafa Kayabek’in bir yazısı var. Sizden ricam şu: Bu yazılar dizilince tashihler için bana gönderin. Ben bir yardımcı ile birlikte, birimiz okuyup, birimiz düzeltmek şeklinde ilk tashihleri yaparım. İşsiz güçsüz emekli taifesinden olduğumuz için bana kolay gelir. Fakat Allah’ın bu sıcağında ve bunca işiniz arasında siz yapmaya kalkarsanız anayasaya aykırı olur.

Türkçüler Derneği Genel Merkezi’nin üç bildirisi birbiri ardınca, 12 punto ile çift sütun olarak dizilsin. Bilmem bu tabirleri biliyor musunuz? Matbaacılar anlar. Ötüken’den Haberler’e sizin ekleyeceğiniz başka haberler varsa koyarsınız. Devletteki yazılar dediğiniz gibi. Amca, …… ile ….’nin tekrar Derneğe alınması için yeni bir Kurultay kurulmasını isteyecek kadar ileri gitti. O sözleri söylemiştir. Daha başka şeyler de söylediğini biliyorum. Kayabek kendisine okkalı bir özel mektup yazacaktı. Belki yazmıştır bile. Selam ve sağlık dileklerimi gönderirim. Yengeyle telefonda konuşmuştuk. Hürmetlerimi yollar, çocukların gözlerinden öperim.

T.T.K.

26 Temmuz 1972


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları