Osman Nuri Kurt’a
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-2-

Azizim O. Nuri Kurt Beğ,(1)

Mektubunuza pek geç cevap verebiliyorum. Hem çok meşgulüm, hem de sık sık rahatsızlanıyorum.Gönderdiğiniz belgeler çok işe yaradı.Bu gibi şeyleri bundan sonra da gecikmeksizin göndermenizi rica ederim. İstanbul’daki ve Ankara’daki Sıkıyönetim Mahkemelerinde pek çok komünist yargılanıyor. Sanıklar ve avukatları duruşmayı engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Mahkemeler de bunlara sabırla katlanıyor. Dosta düşmana karşı tarafsız ve âdil olduklarını göstermek için. Fakat son defa sanıklara disiplin cezası verildiği gibi dört avukat da yanlış davranışlarından dolayı Barolar Birliğine şikayet edildi.Barolar bu avukatlara ceza verecek. Böylece sicilleri lekelenmiş olacak. Şimdiye kadarki duruşmalarda 60 kadar komünist için idam cezası istendi. Herhalde bunların bir kısmı, en aşağı 10 tanesi idam olunacak. Üniversitelilere sordum: Evvelce azgınlık yapan solcu öğrenciler ya ortadan tamamen kaybolmuşlar, yahut da süt dökmüş kediye dönmüşler. Duruşması yapılanlar da eski kabadayılıklarını terk ettiler. Yahudi konsolosunu öldüren Mahir Çayan (2) şimdi bunu reddediyor. Çoğu da ilk ifadelerinin baskı altında verildiğini söylüyorlar. Halbuki evvelce yaptık, ettik diye övünüyor, ölümden korkmadıklarını ileri sürüyorlardı. İşin ciddiye alındığını görünce korktular. Birbirleri aleyhinde de bulunuyorlar.

Sorularınıza gelince:

1) Bahsettiğiniz hâtıralar Dr.Rıza Nur’a aittir(3). Asılları Londra, Paris ve Hollanda kütüphanelerinde el yazısı olarak bulunuyormuş. Benim arkadaşlarımdan ikisi de Londra’daki nushayı Britiş Müzeum’da görmüşler. Birisi herhalde oradan istinsah ederek getirip bastırmış. Ben okumadım. İçinde çok çirkin şeyler varmış.


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları