Orhun Dergisi / 1 Nisan 1944

askıda ekmekNihal ATSIZ, Edirne’de edebiyat öğretmenliği yaparken 5 Kasım 1933 tarihinden başlamak üzere “Orhun” adlı dergiyi çıkarmaya başlamıştır. “Atsız Mecmua” adlı kapatılan derginin devamı niteliğinde olan Orhun, o dönemde liselerde okutulan dört ciltlik tarih kitabını ağır bir dille eleştiren Atsız’ın yazıları yüzünden 16 Temmuz 1934 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla kapatılmıştır.

Derginin toplam 9 sayısı bulunmaktadır. Bu sayılar, o yıllara damgasını vuran “TürkçülükTurancılık Davası“nın içinde olduğu tarihlere denk geldiğinden, özellikle önem taşımaktadır. Nihal Atsız’ın, dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu’na yazdığı açık mektupların bulunduğu ve 3 Mayıs 1944 davasından hemen önce Türkçülerin ateşli tartışmaların içinde  bulunduğu dönemlere rastlayan Nejdet SANÇAR imzalı 1 Nisan 1944 sayılı derginin tamamını, aşağıdan okuyabilirsiniz.

Resimlerin üzerine dokunarak daha büyük görüntüleyebilir, yazıları okuyabilirsiniz. Sayfanın sonundaki bağlantılarla diğer sayfaları da görüntüleyebilirsiniz.

orhun dergisi, 1944 sayısı

orhun dergisi, 1944 sayısı

orhun dergisi, 1944 sayısı

orhun dergisi, 1944 sayısı

orhun dergisi, 1944 sayısı

orhun dergisi, 1944 sayısı


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları