Muzaffer Eriş’e
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-4-

Kardeşim Muzaffer Amca,

Bir memur hanımın hatası yüzünden tevkif olunup, geceyi Emniyet Müdürlüğünde geçirdikten sonra bu tevkifi ‘tebligat’ sayarak infaz savcılığına başvurduk ve azami müddet olan 4 aylık tehir kararını aldık (1). 15 Temmuza kadar serbestim. Fakat Kayabek 10 Nisan’da Eğin’e gidecek. Buna çok canım zıkılıyor.

Bir de Hamsi (2) şirretleşti. Nejdet’e ait 1 numaranın anahtarını sökerek oraya akrabalarından birini soktu.

Daha önce de bilirkişi gelip eksikleri tesbit etmişti. Yeni durum karşısında da, ismet Tümtürk gerekli mürcacaatları yaptı. Yani bu evde huzurumuz sıfıra indi. Pişman oldum. Hamsi tayfasının karıları Kaniyeye ağza alınmayacak laflar etmişler. Onda da büyük sıkıntı var. Yemek bile yemiyor. Çok sinirli oldu. Zavallı Maviş bu yüzden sık sık dayak yiyor.

Nejdet’ten aldığım mektupta mart sonunda İstanbul’a geleceğini öğrendim. O da gelip bir iki gün kafa dinleyecek.

Ötüken işlerine gelince: İzzet’e gelen mektuplara ‘Kadıköy’den Ziver’ ve Tirebolu’dan Ahmet Yüksel’in artık Ötüken istemediklerini bildirmişler. Bu iki kişi bende ve İzzette yok. Sende ise listeden siliver.

Nisan sayısı erken çıkacakmış. Ben son hadiselerden daha Mart sayısının yazısını bile gönderemedim. Selamlar. Neriman Yenge’ye hürmetler. Çocukların gözlerinden öperim.

Tanrı Türk’ü Korusun.

17 Mart (*)

——————-
Açıklamalar:

(*) Yılı yazılmamış, 1973 olmalı.

(1) Ötüken dergisinde Kürtçülük hakkında yazdığı yazı sebebiyle verilen mahkumiyet kararıyla ilgili gelişmeler.

(2) Bostancı’da Atsız’a ve kardeşi Nejdet Sançar’a apartman dairelerini satan müteahhit. Dairelerdeki eksiler, arıza ve sözünde durmaması yüzünden, Atsız, Karadenizli bir müteahhide kızıyor. Ona ‘Hamsi’ adını takmış. Şahsiyet olarak onu ne kadar küçük gördüğü de bu isimden anlaşılıyor.


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları