Muzaffer Eriş’e
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-3-

Kardeşim Muzaffer Amca,

Müjdeli mektubunu aldım. Yalnız ben müjde diyince önce doğum oldu da Lalehan beşizleri (yani beş portakal biraderler) doğdu sandım. Fakat herhalde o da bu mektup gelinceye kadar olur. Hem nüfus artar. Hem de Lalehan hepsini birden büyütür birdenbire feraha kavuşur. Birincisinin adının ‘Kayıhan’ olacağı evvelden kararlaştırılmıştı. Ötekilerine de sırasıyla ‘Tombalak’, ‘yuvarlak’ ve ‘Apalak’ adlarını koyarak meseleyi halledersiniz. Biz ede hemen bildirirsiniz. Ötüken haziran sayısına koyarız. Mayıs sayısı çıkmak üzere.

Reşide dün motorlu ile Ankara’ya hareket etmişti. Bugün oradadır. Belki sizleri görür. Kuvvet komutanlıklarına yapacakları bağışları bizzat vermek üzere yola çıktı. Şimdi ben Müsteşar Yardımcısı kardeşlerimize bir liste vereyim. Aslında Zek’nin Öğretmen Okulları Genelmüdürü, Veli’nin de orta Öğretim Genelmüdürlüğü’nü daha faydalı bulurdum ama ikisi de gayet akıllı ve becerikli şahsiyetler olduğundan yine de büyük hizmetler yapabilirler.

1) Türkçü öğretmenlerden ‘Yüksel Turhal’ CHP tarafından müdürlükten alınarak bir ortaokul öğretenliğine tayin edilmiş, Danıştay kararına rağmen uzun süre orada bırakılmıştı. Gayet mücadeleci olduğu için nihayet kendisini Afyon Ticaret Lisesi tarih öğretmenliğine naklettirdi. Gayet çalışkan, iş bilir, gözüpek ve Türkçü bir kişidir. Kendisini bir lise müdürlüğüne tayin etmek çok faydalı olur. Hatta ıslaha muhtaç bir liseye gönderilirse orasını düzeltir.

2) Kabataş Erkek Lisesi Edebiyat Öğretmeni ‘Gözde Halazaoğlu’ vardır. Türkçü olduğu için renksiz ve yanşak babasıyla darılmıştır. Yeri iyi ise de o civardaki ‘Ortaköy Kız Öğretmen Okulu’ müdürlüğüne getirilmesi bu okuldaki sol faaliyetleri durdurur.

3) Antalya’nın Serik Kazasının Eskiyörük köyünde öğretmen bir Murat Çetin var. Gayeti iyi ve dürüst öğretmendir. Genç olmasına rağmen dört çocuk babasıdır. Yıllardır öğretmenlik yaptığı bu köy sarp ve ıssız bir yerde olduğu için ve kendi 10 yıllık mecburi hizmetini doldurduğu için kazan merkezlerindeki bir okula tayinini istemiş, hizmetinin (mecburi) 12 yıl olduğu söylenmiş, ispat belgeleri dikkate alınmamıştır. Ortaokula gidecek çocuğu için bu gayretli ve milliyetçi öğretmenin kaza merkezine nakli iyi olur.

4) Bizim Mustafa Kayabek’in de derdi var: 1710 sayılı kanuna göre eski eserlerin alımı satımı ruhsata tabi. Kayabek, İstanbul Türk-İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü kanalı ile ruhsat almak için Milli Eğitim Bakanlığına müracaat etmişse de bugüne kadar cevap alamamıştır. Bu kanuni müracaatların sonuca bağlanmasını rica etmekte.

5) Elazığ’ın Maden kazasında Atatürk İlkokulunda öğretmen Ufuk Topçu Hanım var. Yeni evlendiği eşi Etibank’ta çalışan bir teknisyenmiş. Çevresi hep CHP’lilerle dolu olduğu için adama hiç rahat vermiyorlarmış. Bu yüzden şimdiye kadar durumdan memnun olan Ufuk Topçu bezgin bir hale gelmiş. Başka bir yere tayin edilirse kocası da kanun hükmünce oraya tayin edileceğinden Türkçü bir öğretmen kurtarılmış olur.

– Muhsin sizden döndükten sonra bana uğradı. Hislerinde yumuşama var. Beş portakal biraderlerin doğumu onu daha da yumuşatacaktır. Bebekte oturmaya razı olduğunu ben de sezdim. Umumiyetle doğumdan sonra sekizinci günde hastaneden çıkarıyorlar. İstanbul’a geldikten sonra da bir süre Neriman Yenge’nin beraber bulunması faydalı olur. İnşallah işlerin hepsi yoluna girer. Oraltay’ın dairesindeki kedi kılıklı kiracı mazot paralarını vermeden kaçtı. Şimdi o daire boş. Senin biran önce gelmeni bekliyoruz. Gel de yönetici ol.

– Ben Türk Tarihi’ne aralıksız çalışıyorum ama bir yıldan önce basıma veremem. Sağlıksal durumum arada bir beni sıkmasa daha da çok çalışabilirim. Fakat her zaman bir arıza çıkıyor. Bakalım.

En mühim mesele okullar için yeni bir müfredat hazırlamaktır. Türkçe, Türk tarihi, Türkelleri Coğrafyası, Yurttaşlık Bilgisi (ahlak da bunun içine alınabilir) orta dereceli okulların ilk sınıfından son sınıfına kadar her yıl biraz daha geniş olmak şartıyla okutulmalıdır. Bu derslerin kitapları tek olmalıdır. Komünist öğretmenlerin fesadına son vermek için hepsini usulüyle tasfiye etmekten başka çare yoktur. Bir okuldan alıp başka okula vermek yılana yer değiştirtmekten başka bir şey değildir. Bakanlığın emrinde okul dışı ne kadar yer varsa bunlar oralara tayin edilmeli, sık sık teftiş görmeli, kusurları olanlara göz açtırmamalı. Yıllardır zehirledikleri çocukların durumu meydanda. Bu hal devam ederse Türkiye batar. Seçime kadar iki buçuk yıl var. Erbakan mızıkçısı yine bir oyunbozanlık etmezse bu süre içinde epey iş yapılır.

Tanrı kolaylık versin. Sofuoğlu ve Soysaldı’nın orada olması bana huzur veriyor. Tanıdığım başka isimler olsa onları da tavsiye ederdim ama onlar benden daha iyi bilirler.

Selam ve sağlık dileklerimi gönderirim. Neriman Yenge’ye hürmetler. Çocukların, damat beyin gözlerinden öperim. Veli ve Zeki Beylere de tebrik ve başarı dileklerimi ulaştırmanı rica ederim.

Tanrı Türkü Korusun.

20 Mayıs 1975


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları