Hasan Oraltay‘a
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-2-

Azizim Hasan Oraltay Beğ,

31 Temmuz tarihli mektubunuzu aldım. Babanızla ve Cenge ile evi gezdiğimiz zaman da dairenizi kiraya vermek işini konuşmuştuk. Zaten bu meseleyi Muzaffer Eriş, daha bir iki ay önce açmıştı. İçine girilir lıale geldikten sonra bu işin icabına bakacağız. 8 Ağustos Pazar günü Muzaffer Eriş bana gelecek. O zaman da işin teferrüatını konuşur ve sizin de bir şey yapmanız gerekirse yazarız. Birlikte gezmek için apartımana gittiğimiz zaman dışardan görünüşünü hepimiz beğenmiştik. Fakat içi toz, toprak, döküntü ile dolu idi. Onlar temizlemeden bir şeye benzemeyeceği anlaşılıyordu. Bu hususta baş dayanağımız Muzaffer. İnşaat biterken kapı zillerini o taktıracak. Zaten vaktiyle biraz müteahhitlik yaptığı için işten anlıyor.

Babanız çok hoş adam. Tam Orta Asya Türkü. Onlar Haydarpaşa’ya benden yarım saat erken gelmişler. Ben trenden inip iskeleye doğru giderken ilkönce babanız beni tanıdı. Yoksa ben Cenge’yi tanıyamayacaktım. Hâfızam zayıf olduğu için iki yıl önce gördüğüm Cenge’yi unutmuşum.

Komünist afişlerini bir an önce yollayınız. Burada tam bizim istediğimiz kadar olmasa bile komünistlere iyi tırpan atılıyor. Asıl tırpan sıkıyönetim mahkemelerinin kararlarından sonra atılmış olacak …

6 Ağustos 1971


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları