Fethi Gözler’e
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-1-

Sayın Fethi Gözler Beğ.

Mektup ve makalenizi aldım. Bizi unutmadığınız için teşekkür ederim. Makalenizi ilgi çekici buldum. Fakat bizim için çok kritik bir konuya temas etmektedir. Cengiz’in ırkı hakkında Türkçü gençlerden pek çok mektup aldığım, soruya muhatap olduğum için eski Ötükenlerden birinde bir makale neşretmiş ve meseleyi kestirip atmıştım. Cengiz meselesi Milli Ülküye, Türk birliği davasına temas ettiği için bize çok mühimdi. Bu sebeple yazıyı yazmak zorunda kalmıştım. Takdim ettiğim kitapta bu makaleyi bulacaksınız.

Sizin makaleniz bu konudaki tereddütleri tarafsız olarak ele almakla beraber çok alıngan olan bizim gençleri yine ayağa kaldıracak, ben yine sual yağmuruna tutulacağım. Bu sebeple bu yazıyı neşretmemek hususunda bize anlayış göstermenizi rica edeceğim. Makalenizi geri gönderelim, bunu bildirmenizi ayrıca rica ederim.

Prof. Zeki Velidi Togan bu yılki derslerinde Cengiz konusunu anlatıyormuş. Meseleye çok esaslı taraflardan giren Togan, Cengiz’in Türklüğünü adeta riyazi kesinlikle ispat ediyor. Talebelerinin tuttukları notlar teksir makinesiyle basılacakmış.

Selam ve sağlık dileklerimi gönderirim sayın meslekdaş ve ülküdaşım.

Tanrı Türk’ü Korusun!

20 Mart 1970


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları