Erk Yurtsever
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-1-

Azizim Erk,

Cumartesi günü gelmediğin için seninle konuşulacak bir iş geri kaldı. Konuşulacak şeyi biliyorsun. Türkistanlı Saadet Hanım’ın sizin fabrikanızda bir işe yerleştirilmesi. Biz Kayabek’le birlikte sizin fabrikaya gelerek patronla konuşmaya karar verdik. Fakat bunun için senden bazı ihzari bilgiler almamız, bunun için de seninle konuşmamız lazım.

Ben bu mektubu yarın sabah erkenden postaya vereceğim. Sen akşam yani 8 Ocak akşamı alacaksın. Aldığın zaman imkanın varsa Kayabek’in evine telefon ederek meseleyi bu şekilde hallet. Evinin telefon numarası 21.54.95’tir. Telefon edemezsen ertesi günü öğleye doğru veya öğleyin dükkana telefon et. Dükkanın numarası 22.32.71’dir. Bu da olmazsa o akşam, fabrikadan çıkınca Kayabek’e uğra. O senden sizin fabrikanın yerini, nasıl gideceğini, patronun adını falan öğrenecek. Sizin fabrika galiba hem ilaç, hem de mama fabrikası. İşte bütün bu gibi hususlar hakkında senden bilgi alacak. Sonra biz bu hazırlıkla ‘oplayı tegdi’ olacağız (yani hoplayarak hücum etti, yahut boğa gibi hücum etti).

İşte hikayat bundan ibaret. İstersen bir de kübik şiir yazayım:

Biz
Hepimiz
Biliriz:
Hayat
Bayat
Bir Katakulliyat
tan ibarettir.

Protokol caridir.

Tanrı Türkü korusun.

7 Ocak 1964

————–

Not: Ötüken basıma verildi.


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları