Muzaffer Eriş’e
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-5-

Kardeşim Muzaffer Amca,

15 tarihli mektubunu ve makaleyi aldım. Sağol. Mektubun Enver Beğ’e (1) ait bölümünü telefonda kendisine okudum. Sana teşekkür etti. Sicil cüzdanı gelmiş. Yalnız, adının “Yakupoğlu” diye yazılmasından şikayet etti. Bizim memurlar Atsız’la Adsız’ı, Yakupoğlu ile Yakupoğlu’nu ayıramıyorlar. Ne yapalım?

Makalendeki “Turan Taşer” herhalde “Dündar Taşer” olacak. Gelecek sayıya verirken onu düzelteceğim. Haziran sayısı baskıda ama yine gecikeceğe benziyor. Hele şiddetle bastıran yaz sıcakları arasında… İzzet (2), Güzelyalı’ya taşındı. Bana gelecekti. Herhalde sıcaklardan cesaret edemedi. Güzelyalı’ya yazılan mektuplar bir haftada gidiyor. Ben şimdiye kadar dünyayı tek başıma idare ediyordum. Şimdi Gemuhluoğlu (3) ile sen idare ediyorsunuz. Yalnız senin iyimserliğine karşılık o çok karamsar. ….nin Ötüken yasaklamasını kaldırması hakkında hiçbir müracaat yapmamakla çok iyi ettiniz. Canları Cehenneme. Bana ……… ile…….. geldiler. Hem yüzsüz, hem de ikiyüzlü olan bu heriflere şaştım. Ötüken’i yasaklayan Türkçü olamaz dedim. Böyle bir şeyi yapmadıklarını söyleyerek gözüme baka baka yalan söylediler. Bu ahlaksızların ve onlara inanan ahmakların Ötüken okumasındansa okumaması daha iyidir. Hakikatı anladıkları zaman ne budala olduklarını da öğrenmiş olacaklar. TRT hala doğru yola giremedi. Yalçıntaş (4) oradan çekilmek istiyormuş. Milli Eğitimde iyi bir tasfiye yaparlarsa memleketin geleceği emniyete alınmış olur. Ecevit’in Londra seyahatinde Kürtlere muhtariyet vermek için İngilizlerle anlaştığına dair söylenti var. Bu söylenti vukuatın mantığına uyuyor. Bir kere kendisi ….. . Sonra Barzani Mültecilerinin Türkiye’ye alınması için oy kullanması, Urfa’daki toprak dağıtımında toprak alacakların dillerine göre ayrı bölgeler (Türk, Kürt, Arap) kurulması için CHP’nin hazırladığı tasarı bunu gösteriyor. Anayasa Mahkemesi de hala bir takım suçluları çıkarmakla meşgul. Tabii Erbakan gibi yüzsüz bir yobaz; Mecliste kilit noktada bulunursa böyle olur. Demirel’le aralarının açıldığı da söyleniyor. Doğrudur. Demirel’in biraz aklı başına geldi ama ötekisi hala imam, namaz ve dua davalarının peşinde, Tanrı Türkiye’ye acısın.

Torun, Hanım Selenge ne alemde? Okula başladı mı? Neriman onu Eraydın ve Lalehan’dan daha çok sevmeye başladı mı? Asım (5), Amerika’ya gittiği için bütün işler Muhsin’in üzerine kaldı. Eskiden arada bir telefon ederdi. Şimdi edemiyor. Lale ile Bebek İstanbul’a ne zaman gelecek? Bu sıcaklarda yapılacak yolculuk da cidden mesele. Allah kolaylık versin.

Selam ve sağlık dileklerimle bitireyim. Neriman Yenge’ye hürmetler. Lalehan Anne’ye ve Bebesine selam ve sevgiler. Eraydın Dayı’ya selamlar ve başarı dilekleri.

Tanrı Türk’ü Korusun.

Körüklü Amca’ya da selamlar.

(1) Enver Yakuboğlu. Emekli askeri hakim. Avukat, Kerkük Türklerinin tanınmış simalarından. “Irak Türkleri” adlı eseri yayımlanmıştır. Aleyhinde açılan “bölücülük” ve daha sonra boşanma davalarında Atsız’ın avukatlığını yapmıştır.
(2) İzzet Yolalan. Atsız’ın yakın dostu, tanınmış Türkçülerden.
(3) Fethi Gemuhluoğlu. (1920-1977)
(4) Nevzat Yalçıntaş. İ.Ü. İktisat Fak. öğretim üyesi. Prof.Dr. DPT Sosyal Planlama Dairesi eski başkanı. Mektubun yazıldığı tarihte TRT Genel müdürü idi. Birkaç ay sonra istifa etmiştir.
(5) Yük. Mimar Asım Kıryaman.


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları