Mustafa Kayabek’e
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-4-

Azizim Kayabek, (*)

Mektubumu şu bildiriye yazarak bir taşla iki kuş vurmuş oluyorum. Bundan birkaç nusha gönderdiklerine göre herhale dağıtmamı istiyorlar demektir. Maksada gelince: Fakir bir köye tayin edilmiş ülkücü bir ilkokul öğretmeninden hazin bir feryatname aldım. Yardım istiyor. 66 evlik köyün hali yürekler acısı. Bu sefer çıkacak Ötüken’e de bir ilan vererek yardım edilmesini istedim. Adres şu: İsmail Arık, Kurudere Köyü İlkokul Müdürü, Sarız-Kayseri.

Bunlar 1877 Moskof savaşında Erzurum bölgesinden kaçarak oraya yerleşen Türkler. 66 evde 390 nüfus. Köyün bütün talebesi yarı yarıya kız ve erkek olmak üzere 58 kişi. 14 kız, 17 erkek çok fakir. Öğretmen bunlar için defter, kalem, giyecek ve hatta ilaç istiyor. Mektup yazarak izahat istedim, cevap geldi. Şöyle ki:

Kızların 6 tanesi 12 yaşında.

Kızların 8 tanesi 9-10 yaşında.

Erkeklerin 9 tanesi 11-12 yaşında.

Erkeklerin 8 tanesi 9-10 yaşında.

Sizden ricam şu: Bunlara beş on tane defterle kalem postalayın. Tabii taahhütlü olarak. İlaç olarak da bir paket aspirin ile mümkünse bir şişe “C” vitamini. Hele Yağmur’la Budağ’ın eski ceketi falan varsa, bir kız için de ucuz pazenden bir elbiselik yolanırsa Cennette yeriniz hazırdır. 9000000000000 kadar Huri kızı köşkünüzdedir. Bir kıza ne kadar kumaştan entari çıkacağını Yenge Hanım bilir. Siz bir beyaz beze sarıp yollayın, onlar dikerler. İzzet’e, Muzaffer’e, Sançar’a ve diğer bazılarına da yazdım.

Selam ve sağık dileklerimi gönderirim. Ötüken’i almışsınızdır.

T.T.K.

25 Aralık 1973

——————-

(*) Mustafa Kayabek. Yakınları arasında adından ziyade soyadı ile “Kayabek” olarak anılır. Şair, yazar ve Ötüken dergisinin yazı işleri müdürü. Atsız’ın Ötüken’de yayımlanan ve Kürtçülük tehlikesine dikkat çeken yazısı sebebiyle, Atsız’la birlikte mahkum olmuş ve cezasını Eğin Cezaevi’nde çekmiştir.


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları