Mirat Özçamlı’ya
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-1-

Azizim Mirat Özçamlı Beğ,

Ali Kemal Meram (*) denen kaçığın o kitabını gördüm. Hem de bana kendisi bir gençle göndermiş. Daha sonra çıkan’Tarihte Türk-Rus İlişkileri’ adlı kitabını da yine bir gençle yolladı. Bu adam tam bir dejenere.Türk tarihi hakkında pek sathî bilgileri var. Bununla tarih yazmaya, ahkâm çıkartmaya kalkıyor. Kendisine o gençlerle haber yolladım: Ben de kalemi elime alırsam paçavraya çeviririm dedim. Kendisiyle temasta bulunanların anlattığına göre delişmen, çabuk kızan, biraz önce söylediğinin biraz sonra aksini söyleyen bir adammış. Yoksulluk içinde kıvrandığı için üç beş günde bir eser yazıp satarak onunla geçinirmiş. Yani cevap vermeye değmez. Artık bana ümmetçi dedikten sonra ötesi malûm. İpe sapa gelmez birisi. Cevap vermek onu değerlendirecek. Zaten verilecek cevap da yok. Onun için siz de cevap vermeyin. Bilge Kağanı Türk peygamberi olarak ilân etmeye kalkıyormuş. Böyle zırdeliye elbet cevap verilmez. Üstelik ben bugünlerde çok meşgulüm. Bana ciddî bir adam hücum etseydi bile yine de cevap verecek vaktim yoktu.

Selâm ve sağlık dileklerimle. Bütün ülküdaşlara selâmlarımı iletmenizi rica ederim.

Tanrı Türk’ü Korusun.

8 Aralık 1969

———-

NOT: (*) Ali Kemal Meram: 1914’te İstanbul’da doğdu. Edebiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra öğretmenlik ve gazetecilik yaptı. şiir, hikâye, roman ve tarih alanlarında 28 kitap yayımladı. Tarih alanındaki kitapları: İlkTürk Devleti ve Yazılı Türk Anıtları(1968), Türkçülük ve Türkçülük Mücadeleleri Tarihi (1969), Türk-Rus İlişkileri Tarihi (1969), Göktürk İmparatorluğu (1974), Padişah Anaları (1977). Atsız’ın “gördüğüm” dediği kitap muhtemelen Türkçülük ile ilgili olanıdır. Meram’ın kitaplarının, başvuru eseri niteliğinde, kendisinin de ciddî ve metotlu bir araştırmacı olmadığı görülüyor.


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları