İsmail Hakkı Gökhun’a
(ATSIZ’dan Mektuplar)

-2-

Azizim Şaman,

25 Şubat tarihli mektubunu zevkle okudum. Tarihî belge mahiyetinde güzel bir mektup yazmışsın. İkimizin de hususiyetlerimize dair satırları dolayısıyla, cevabını verdikten sonra bu mektubu da diğerleri gibi yok etmek gerekiyor ama bilmem kıyabilecek miyim? Benim ölümüm yakındır (68’i doldurdum). Sen 40 yıl daha yaşarsın. 2013 yılında bu mektubun kazanacağı değeri düşün. İnsan buna kolay kolay kıyabilir mi?

Ruh Adam için Adsız’ın mayıs sayısında Kayabek’in bir tenkidi çıkacak. Şifahen romandan çok bahsolunuyor. Çok beğeniliyor. Çok da tenkid ediliyor. Senin gibi bir veya iki gecede okuyup çok tesirinde kalanlar bile acı itirazlardan geri kalmıyor. Netekim sen de mektubunda ‘Selim Pusat’ın âşık olması üzerinde çok duruldu ve bu yönden suçlandırıldı’ diye yazıyorsun. Yani bu gençler Atsız gibi bir Türkçü âşık olmamalıydı demek istiyorlar. Fakat sen bunların kim olduğunu bildirmiyorsun. Zannederim Halûk ve arkadaşlarından Tansu Say da bana ‘Selim Pusat’ın küçük bir kıza yenilmesini beğenmedim’ diyerek tenkidini yaptı. Bu roman yaşanmış bir romandır. Hemen hemen bütün şahıslar gerçektir. Yalnız Şeref, şerefi, Kubudak ihtirası temsil ediyor. Kubudak Moğolca ihtiras demektir. Türkçeye de geçmiştir.

Roman konusunda epey sorguya çekildiğimi sana yazmıştım. Sorgular devam ediyor. Benden sır koparmaya çalışıyorlar. Bir hadde kadar sır veriyorum. Ondan sonra sükût…

Sana Ötükenleri muntazaman gönderdiğim halde son üç sayıyı neden almadığını anlamadım. Halûk kendisinin göndereceğini söyleyeli hayli oldu. Şu son mektubunu alınca sana aralık, ocak, şubat sayılarını uçakla gönderdim. Alırsan bildir. Mart, nisan, mayıs sayıları erken çıkacak. Şubat sayısında Nejdet’in fesatçılar hakkında imzasız bir yazısı vardı. Mart sayısında da bir yazısı daha çıkacak. Ben (……..’i) defterden sildim. Ona artık Türkçü denemez.

Anlattığın durumundan memnun oldum. Kimya ve Almancada ilerlemek az kazanç değil. Çiçekler üstünde uçmak da aynı şey…

Fakat şu iç sıkıntın nerden geliyor? Yurt özleyişi mi? Bir de komünist ülkeleri adamlarının Türkleri sevmesi bana garip geldi. Belki aldıkları direktif gereği sana öyle söylüyorlardır.

Macar kızının sana söylediği… Türkler orada yerleşmiş tek tük Türkiye Türkleri olabileceği gibi Macarlar arasında erimiş kalabalık Kumanların son fertleri de olabilir. Macaristanda 19. yüzyılda Kumanca konuşan birkaç bin kişi olduğunu bir yerde okumuştum.

Türkiye siyaseten kritik günler yaşıyor. 13 Martta cumhurbaşkanı seçimi yapılacak. Sunay’ın süresini iki yıl daha uzatmak teşebbüsleri boşa çıktı. Genelkurmay Başkanı Faruk Gürler kontenjan senatörü oldu. Devlet başkanı olacağı söyleniyor ama şu …………………..’nün de tekrar cumhurbaşkanı olma ihtimalı mevcut. Kendisi de bu hususta imâlı sözler söyledi. Belki de Gürler başbakan olarak ordunun isteklerini yerine getirmeye çalışacaktır. Yahut aksi olacak, İnönü tekrar başbakanlığa gelecektir. Sen bu mektubu aldığın gün Türkiye’de mesele çözülmüş olacak. Sen de ona göre ya kafayı çeker, ya Fin kızıyla gezmeye gidersin. Tatar kızlarının en akıllısını Buğra’ya al da onu evirip çevirsin.

Türkçüler Derneği, yeni Dernekler Kanununa göre yeniden ayarlanacak. Başkanlığa Yakuboğlu gelecek. Şimdiki başkan Muzaffer Soma’da görevli.

Kayabek 19 Nisanda hapse girecek. Bana henüz tebligat yok. Bu bakımdan çok sıkılıyorum. Yazan ben, giren o olacak. Âdeta utanıyorum. Bakalım ne olacak? Yeni eve daha yerleşemedim. Kalorifer yanmıyor. Elektrik bozuk. Ben de iki haftadır bronşitim. Havalar şimdi şimdi ısınmaya başladı. Sen mayısta Almanya’ya gittiğin vakit şiddetli kış olacak. Selâmlar. Heil Türkei.

Tanrı Türk’ü Korusun.


göktürkçe kitap

Göktürk Yazısı ve Orhun Türkçesi
adlı kitabımız çıktı!

Dersleriniz için öğretici bir kaynak ve Göktürkçeyi kolaylıkla öğrenmenizi sağlayacak yararlı bir el kitabı olarak hazırlanan kitabımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve kitabı satın alabileceğiniz bağlantıları görmek için buraya tıklayın!

Yazı Ayrıntıları